Kahani Ka Jadu Blog ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ତିନି ଚୋର |

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ତିନି ଚୋର |

ଏକ ଛୋଟ ଗାଁରେ, ଜଣେ ସାହସୀ ଲୋକ ବାସ କରୁଥିଲେ | ସେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଦୟାଳୁ ଥିଲେ, ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲେ | ଦିନେ ସେ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଦେଖିଲେ ତିନିଜଣ ଠାକୁର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଚୋରି କରୁଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରୁଥିଲେ |

ସାହସୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଠିଆ ହୋଇ ଠାକୁରମାନେ ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଘାତ ଦେଇଥିବାର ଦେଖିପାରିଲେ ନାହିଁ | ସେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦୁଷ୍କର୍ମକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ। ତାଙ୍କ ମୁହଁରେ ଏକ ନିଷ୍ଠାପର ଦୃଷ୍ଟି ରଖି ସେ ତିନିଜଣ ଠାକୁରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ କହିଲା, ‘ତୁରନ୍ତ ଏହି ଗାଁ ଛାଡି ଆଉ ଫେରି ଆସ ନାହିଁ!’

ସାହସୀ ଲୋକର ସାହସ ଦ୍ୱାରା ଚୋରମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲେ | ସେମାନେ ଆଶା କରି ନଥିଲେ ଯେ କେହି ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଠିଆ ହେବେ। ତେବେ, ସେମାନେ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସାହସୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହସିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କଲେ | କିନ୍ତୁ ସାହସୀ ଲୋକ ପଛକୁ ଫେରି ନଥିଲେ। ସେ ଉଚ୍ଚରେ ଠିଆ ହୋଇ କହିଲା, ‘ମୁଁ ତୁମକୁ ଏଠାରେ କାହାକୁ କ୍ଷତି କରିବାକୁ ଦେବି ନାହିଁ | ତୁମର କାର୍ଯ୍ୟର ପରିଣାମ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ! ‘

କ’ଣ ହେବ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ହୋଇ ଏକ ଭିଡ଼ ଜମିବାକୁ ଲାଗିଲା | ସାହସୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଚୋରମାନେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଏହା ଏକ ଭୟଙ୍କର ଯୁଦ୍ଧ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସାହସୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିଷ୍ଠା ଏବଂ ଶକ୍ତି ଚୋରମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଥିଲା | ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ପରାସ୍ତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୟା ଏବଂ ସମ୍ମାନ ବିଷୟରେ ଏକ ମୂଲ୍ୟବାନ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ |

ଯୁଦ୍ଧ କର ଗଡା ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ସାହସୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ସାହସିକତା ପାଇଁ ସେମାନେ କୃତଜ୍ଞ ଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଠିଆ ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ଠାକୁରମାନେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ନମ୍ର ଏବଂ ଅନୁତାପ କରି, ସେମାନଙ୍କର ମାର୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଂଶୋଧନ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି |

ସେହି ଦିନଠାରୁ ଗାଁଟି ଏକ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନ ହୋଇଗଲା। ସାହସୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସାହସ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟାୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଠିଆ ହେବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଲା ଏବଂ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଦୟାଳୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା | ଚୋରମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବୁଲାଇବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ ଏବଂ ସମାଜର ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ସଦସ୍ୟ ହେଲେ |

  1. ପ୍ରତିଫଳନ ପ୍ରଶ୍ନ 💡

    ସାହସୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଗାଁରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ କିପରି ପ୍ରେରଣା ଦେଲା?
    ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଚୋରମାନେ କ’ଣ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ?
    ସାହସୀ ବ୍ୟକ୍ତି କାହିଁକି ତିନିଜଣ ଠାକୁରଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post

ఒక స్త్రీ మరియు ఒక పక్షిఒక స్త్రీ మరియు ఒక పక్షి

ఒకప్పుడు దయగల స్త్రీ ఉండేది. ఆమెకు రంగురంగుల పూలతో కూడిన అందమైన తోట ఉంది. ఒక రోజు, ఆమె విచారకరమైన కిచకిచ శబ్దం విన్నది. అది రెక్కలు విరిగిన చిన్న పక్షి. ఆ స్త్రీ మెల్లగా పక్షిని ఎత్తుకుని తన హాయిగా